AZORY 2024

Azory jsou jednou z autonomních oblastí Portugalska. Zahrnují devět obydlených ostrovů řadu menších neobydlených ostrůvků. Západní obydlené ostrovy jsou dva (Flores a Corvo), střední obydlené ostrovy (Faial, Pico, Sao Jorge, Graciosa a Terceira) a východní (Sao Miguel a Santa María). Všechny azorské ostrovy jsou sopečného původu.

My zůstáváme na největším z azorských ostrovů, na ostrově Sao Miguel s hlavním městem Ponta Delgada. Přezdívá se mu Ilha Verde, Zelený ostrov. Jsou zde stále původní vavřínové lesy, kde jako jedině na světě žije hýl azorský.

K přepravě využíváme leteckou společnost Smartwings, která od května 2024 provozuje přímé lety z Prahy.

1. DEN

Putování začínáme v městečku Ponta Delgada, v největším, nejmodernějším a nejrozvinutějším azorským městem - Capital of Acores. Přilítáme odpoledne, tak na samotné město moc času není, ale nám stačí seznámení se s přístavem, náměstím a už se těšíme do zeleného vnitrozemí.

2. DEN

Brzy ráno jsem si zajela na vyhlídku MIradouro das Calhetas, pár kilometrů od městečka Pico da Pedra, kde jsme strávily první noc. Po snídani vyzvedáváme zbytek výpravy v Ponta Delgadě a pokračujeme na Lago do Fogo. Zastaví nás ale silný vítr a mlha. Měníme tedy plány a vracíme se více k pobřeží, kde podle radaru má být lepší počasí. Příjemné městečko Agua de Pau s kostelíkem nad městečkem - Ermida de Nossa Senhora do Monte s vyhlídkou Monte Santo. Počasí kolem poledne se zlepšuje a přejíždíme jezeru Furnas. Zajímavostí Lagoa das Furnas je temně zelená barva vody, která je v rámci jezer na São Miguel unikátní. Kolem celého jezera veda pohodlná pěší stezka, jedna část sice vede podél silnice, ale provoz je tady minimální a všude jsou nádherné kvetoucí hortenzie. Na severním okraji jezera jsou sopečné výduchy Fumarolas Lagoa das Furnas. Jedná se o sirné lavice, ze kterých neustále vychází pára a skrz celou oblast se můžete procházet po dřevěných chodníčcích. V místní restauraci je možné ochutnat specialitu Cozido - připravuje se zde totiž pod zemí pomocí geotermální energie. Velký hrnec se vyloží kapustovými listy, poklade kousky hovězího, vepřového a kuřecího masa, kousky klobás a jelítek a kořenovou zeleninou. Hrnec se zakryje dřevěným poklopem, vloží se do cca 1 m hluboké jámy a přikryje hlínou. Dlouhých sedm hodin se vaří při teplotě 60 °C.

Skrz Parque Grená jsme prošly k vodopádu Salto da Inglesa. Cesta vede po upraveném chodníčku a během chvilky jsme viděly všechny druhy azorské krajiny. Hustě zelené pralesy, hluboké rokle, vodopády i široké výhledy přes zelené louky. Platí se zde vstupné 10 Euro, ale určitě stojí za to.

Navečer přejíždíme na východní část ostrova do městečka Nordeste, které bude naší základnou po další 3 dny. Máme nádhernou vilu s bazénem s výhledem do údolí. Co víc si přát než po parném dnu skočit do bazénu nebo ráno přivítat na podložce Pozdravy slunci.

3. DEN

Ráno začínáme vyhlídkou Miradouro da Ponta do Arnel, božský výhled ze strmých skal do oceánu.

Po snídani objíždíme největší highlighty okolí Nordeste - maják Farol do Arnel. K majáku lze sestoupat po prudké, klikaté a úzké silnici. Doporučuji zaparkovat na parkovišti u silnice nad majákem a sejít pěšky. Dost jsme se při výstupu zpět k autu zapotily, ale představa, že se ve velmi prudkých a úzkých serpentinách budu vyhýbat jinému autu, tak uf uffff..Ale upřímně, výhled na maják je krásnější z některé z vyhlídek nad silnicí.

Pokračujeme podél pobřeží přes vyhlídku Miradouro da Ponta do Sossego , jednou z nejvýznamnějších vyhlídek na ostrově Sao Miguel. Náhderný panoramatický výhled na severní pobřeží ostrova São Miguel a část hor na severovýchodě ostrova.

Další nádhernou vyhlídkou je Miradouro da Ponta Madruga, odkud jsme sešly na pláž s černým pískem Praia do Lombo Gordo. Zase jsme si trochu mákly, ale stálo to za to. Jen pár lidí a obrovská síla oceánu. Navečer ještě offroad trip do vnitrozemí na vyhlídku Miradouro da Tronqueira, odkud jsme zahlédly i nejvyšší horu ostrova Pico da Vara (1 103 m n.m).

4. DEN

Den začínáme vyhlášeným místen na pozorování velryb (Parque de Merendas do Miradouro). Buď jsme neměly štěstí nebo blbě vidíme..

Pokračujeme do přírodní rezervace Ribeira dos Caldeiroes. Přezdívá se jí "zahrada Makaronésie", což je souhrnný název ostrovů ve východním Atlantiku od Azorů po Madeiry. Na malém prostoru zhruba 15 hektarů najdete snad všechny typické rostliny pro Makaronésii - pestrobarevně kvetoucí hortenzie, obrovské kapradiny, které připomínají spíše palmy, až po husté jehličnany, které vytvářejí pocit deštných pralesů. Je zde pět starých vodních mlýnů. Přírodní rezervace Ribeira dos Caldeirões je volně přístupná 24 hodin denně zdarma, není třeba kupovat žádné vstupenky ani dopředu rezervovat vstup.

Pokračujeme na čajovou plantáž Fábrica de Chá Gorreana, rodinnou firmu na výrobu čaje z roku 1883. Jedná se o jediné místo v Evropě, kde se pěstuje a zpracovává čaj. Prošly jsme se skrz čajovou plantáží. Trasa je označená je "těžká", možná díky prudšímu stoupání, ale těžkou bych ji určitě nenazvala.

Navečer přejíždíme na pláž Praia dos Moinhos. Oproti jiným plážím, které nejsou dostupné autem, přeplněno. Ale zbytek výpravy chce do rybí restaurace a tady je prý vyhlášená.

5. DEN

Už po několikáto se nám potvrdilo, že dopoledne je počasí horší a teprve odpoledne se mlha rozpouští. Proto den začínáme ve městečku Ribeira Grande u oceánu, které nabízí skvělé podmínky pro surfování a pozorování rozbouřeného moře přímo z pláží. Přímo v centru je pláž Praia do Monte Verde, oblíbenější je však Praia de Santa Bárbara na západním okraji města. Koupání je zde (stejně jako na celých Azorech) vhodné spíš pro velmi zdatné plavce. Zrádné jsou větší vlny se silnými zpětnými proudy, které naopak přímo vybízejí k surfování.

Odpoledne přejíždíme k jezeru Lagoa do Fogo. Ohňové jezero vyplňuje dnes již vyhaslý a zelení porostlý kráter vulkánu Água de Pau a s nadmořskou výškou 580 metrů je nejvýše položeným jezerem na Azorech. Lagoa do Fogo je obecně považování za nejkrásnější jezero v celém Portugalsku. Nám se slunce střídá s mraky, mraky s mlhou, ale když se mlha na chvíli rozpustí, opravdová nádhera.

Na další 3 dny se naší základnou stává domeček v Ponta Delgadě.

6. DEN

Míříme na pláž Mosteiros, která je považovaná za nejkrásnější pláž na ostrově Sao Miguel - hrubší černý sopečný písek a nádherné skalní útvary, které se zvedají z vodní hladiny. Nejsou daleko od břehu, úplně to vybízí k nim doplavat :-). Divoké skalnaté pobřeží severozápadu ostrova láká na překrásné scenérie, západy slunce a také koupánív přírodních bazéncích, které jsou chráněny před velkými vlnami. Při naší návštěvě by to ani jinak nešlo, oceán byl příliš divoký.

Tradičně se po poledni zlepšuje počasí a je čas vyrazit k největší turistické atrakci do městečka Sete Cidades, malému městečku, kteřé leží na dně obrovského sopečného kráteru u stejnojmenného jezera Lagoa das Sete Cidades a k jezeru Lagoa Azul. Jdeme po červené turistické z vyhlídky Miradouro da Vista do Rei přes spousty vyhlídek na městečko Sete Cidades a na jezero Lagoa Azul do Lomba do Vasco a zpátky. Sete Cidades tvoří jen pár ulic s typickými vesnickými domky a několika kavárny.

Navečer se vracíme do Mosteiros, prý jeden z nejhezčích spotů na západ slunce. A byl. Čekání dvě hodiny stálo za to. Pak už jen přejezd nočními Azory zpátky do Ponta Delgada.

7. DEN

Od rána to vypadá na vymetenou oblohu, tak se vracíme zpět do Sete Cidades a stoupáme na nejvyšší horu této části ostrova na Pico do Cruz (845 m), dále okolo jezer Lagoas das Eduas, Lagoa Rasa. Nejvíce profláknutá vyhlídka na ostrově Miradouro da boca do Inferno mě příliš neoslovila, možná díky tomu, že ten den byl snad celý ostrov právě na této vyhlídce a všechny zájezdy turistů též…

Navečer ještě rychlé koupání na příjemné písčité pláži Praia das Milícias mezi Ponta Delgadou a Lagoa.

Všichni tak nějak oddalujeme návrat na ubytko, protože nás ráno vítalo v pokojích několik švábů.. Jak říká majitelka domku, jste v tropech a musíte se s nimi naučit žít..

8. DEN

Týden na ostrově Sao Miguel pomalu končí, odpoledne nás již čeká let do Prahy. Ráno vyrážíme do městečka Capelas, kde se rozloučíme krátkým výšlapem s oceánem a s celým ostrovem.

Zažili jsme vše, déšť, vítr i slunce.. Díky takto dynamickému počasí je azorská příroda tak krásná. Husté pralesy se střídají s pastvinami a políčky a všude je tolik zeleně. A ty obrovské trsy hortenzií, to je krása.

Jen výšlap na nejvyšší horu ostrova Pico da Vara (1 103 m n.m) se nepodařil. O důvod více se na tento krásný ostrov vrátit.

Pět kuriozit ostrova Sao Miguel (Lidé a Země 2022)

🌍 Je tu největší množství aktivní sopek na Azorách - 5

🌍 Speciální metodou "fumo" zde pěstují ananasy, které by tu kvůli klimatickým podmínkám vůbec neměly šanci na dozrání

🌍 Nadivoko tu žije více krav než lidí. Farmáři založili program Šťastné krávy", aby co nejvíce podpořili kvalitu mléka, ze kterého vyrábějí sýr v té nejvyšší kvalitě

🌍 Najdete tu nejstarší čajovou plantáž Evropy - Fábrica de Chá Gorreana

🌍 Mají tu dvojité jezero, které spojuje úzký průliv. Jedna část je zelená a druhá modrá.

Další ráj na zemi 💜.