Brca Nejsou Jen Prsa

Milé ženy,

víte, že zhoubný nádor vaječníků je v ČR každoročně diagnostikován u více než 1 000 žen?

Jedná se sice o velmi závažné onemocnění, přesto lékaři mají pro nás ženy, pacientky, řadu pozitivních zpráv. A právě na ty se letos zaměřuje Světový den boje s rakovinou vaječníků, který připadá na 8. května. V posledních 15ti letech výskyt rakovníky vaječníků v ČR mírně klesá. Díky výzkumu se zjistilo, že riziko vzniku nádoru ovlivňuje genetika a to konkrétně mutace genů BRCA1 a BRCA2. Nositelky této mutace jsou náchylnější k onemocnění rakovinou vaječníků až třicetkrát, u rakoviny prsu jde o desetkrát vyšší riziko.

V současné době je ke genetickému testování vyslána každá pacientka, která onemocněla tímto zhoubným onemocněním. V případě, že je prokázána mutace v některém rizikovém genu, pacientkám je nabídnuta preventivní operace odstranění vaječníků, vejcovodů, případně i dělohy, a tím je sníženo riziko vzniku karcinomu u jinak zdravých BRCA pozitivních žen. U zhoubného nádoru vaječníků přijít VČAS je alfou omegou další léčby, neboť nemoc dlouho probíhá bez příznaků a mnoho žen dorazí k lékaři až v pokročilejším stádiu, kdy je velmi obtížné onemocnění vyléčit. Pokud pacientka však dorazí včas, šance na vyléčení je veliká.

K osvětě se připojily letos poprvé i samy pacientky, do jejich života vstoupilo zhoubné onemocnění a ony se odmítly vzdát. Možná mohu být inspirací pro ostatní ženy, kterým právě byla tato či jiná závažná diagnoza indikována a procházejí složitým životním obdobím.

Já sama se stala součástí kampaně "BRCA nejsou jen prsa"". Období nemoci pro mě bylo velkou zkouškou. Zkouškou, která mě naučila skutečně žít. I po těch čtyřech letech od operace zhoubného nádobru nepřestávám být vděčná za každý další den, který mohu být se svoji rodinou, dětmi a přáteli. Jsem vděčná za podporu všech kolem sebe, že jsem ten boj nevzdala. Bez nich by to vše bylo o mnoho těžší.

Kampaň je společným projektem Nadačního fondu Hippokrates, ONKO Unie a Pacientské organizace VERONICA. Cílem kampaně je vzdělávání veřejnosti o tématu zhoubného onemocnění vaječníků. Je důležité o tomto onemocnění vědět co nejvíce, znát příznaky a přijít do ordinace lékaře včas.

Co zaznělo na tiskové konferenci 9. 5.2023 k Mezinárodnímu dni ovariálního karcinomu, který každoročně připadá na 8.května? Na TK hovořili přednosta kliniky, a TK přijali prof. David Cibula, paní profesorka Daniela Fischerová, MUDr. Roman Kocián a MUDr. Michal Vočka.

✅neexistuje screening rakoviny vaječníků, ani u nás ani ve světě. Neexistuje jednoduché vyšetření, které by tuto nemoc v počátečním stádiu odhalilo.

✅Zhoubný nádor vaječníků je v Česku každoročně diagnostikován u téměř 1000 žen. 300 z nich se bohužel vůbec nedozví, zda byla původcem jejich nemoci mutace BRCA genů. Přitom stačí jedno genetické vyšetření.

✅Genetická mutace v jednom z BRCA genů způsobuje u žen až 30x vyšší riziko rakoviny vaječníků a 10x vyšší riziko rakoviny prsu. Zvýšená predispozice k nádorovým onemocněním se nevyhýbá ani mužům, genetickou poruchu nese zhruba každý 750. Čech

✅zásadní je, aby se u ženy, která onemocněla rakovinou vaječníků, nevynechalo genetické testování na přítomnost BRCA genů. Pokud se prokáže přítomnost BRCA genu, je potřeba, aby se dále testovali i přímí příbuzní. Zdravým nosičkám jsou nabídnuty profylaktické operace ve formě odstranění vaječníků a vejcovodů

✅ Stále zůstává více než 25 % pacientek, které onemocní rakovinou vaječníků, bez genetického testování. Narozdíl například od karcinomu prsu, kde jsou stavena indikační kritéria pro genetické testování, u karcinomu ovárií žádná indikační kritéria stanovena nejsou

✅ bylo představeno základní diagnostické vyšetření ve formě ultrazvuku, které je prováděno expertním sonografistou a detailně vyšetří pánev, břišní dutinu i povrchové uzliny. Při pokročilém stádiu onemocnění e možné během tohoto vyšetření provést biopsii, patologové mají do 48 hodin výsledek výkonu a ihned potom je možné zahájit léčbu pacientky

✅ zazněly informace o inovativních způsobech léčky ovariálního karcinomu ve formě PARP inhibitorů, iumunoterapie či konjugovaných protilátek. PARP imhibitory (Olaparib, niraparib) jsou již používané a hrazné zdravotní pojišťovnou. Imunoterapie i konjugované protilátky se zatím využívají jen v rámci studií

✅představilo se nové Centrum informací pro pacientky v krásné historické budově nemocnice U Apolináře, které je k dispozici pro pacientky každou středu. 

Více o prevenci a léčbě najdete na:

www.brcanejsoujenprsa.cz

www.brca-info.cz

https://www.nadace-hippokrates.cz

https://www.pacientska-organizace.cz

Děkuji za důvěru, že jsem se mohla stát součástí Správní rady Pacientské organizace Veronica, https://www.pacientska-organizace.cz. Pokud do Vašeho života vstoupilo onkogynekologické onemocnění a mohla bych Vám jakkoliv pomoci, jsem tady pro Vás - viz kontakty.