🇪🇸LA GOMERA 🇪🇸

Druhý nejmenší z Kanaráských ostrovů. Říká se mu magický ostrov. Trvale zde bydlí jen 30 tisích lidí. Ostrov oázy klidu.

Obyvatelé ostrova jsou velmi milí a ochotní pomoci. Oproti turistickému Los Cristianos na Tenerife, kde jsme strávili jedno odpoledne před odplutím na La Gomeru, opravdový ráj.

Žádné pláže plné turistů, vlastně téměř žádné pláže, minimum restaurací, obchodů či kaváren.

Zato nádherná krajina s hlubokými roklemi, skalnatými vrcholky, vavřínovými lesy zahalenými v mlžném oparu a krásná terasovitá pole.

Třetinu plochy ostrova (cca 30,7 ha) tvoří chráněná hornatá oblast národního parku Garajonay. Jeho vrcholky jsou často zahaleny v mracích a hlavní ekosystém (vysoké srážky a stálou teplotu) zde vytváří deštný vavřínový prales "Laurisilva" a Riachuelo El Cedro. Na ostrově mimo jiné roste asi 100 tisíc palem, z nichž se vyrábí speciální palmový med a olej.

Plavba trajektem z Los Cristianos do San Sebastianu byla rychlá, trvala jen 50 minut. Je možné využít dvě společnosti - https://armastrasmediterranea.com/en nebo https://www.fredolsen.es/en. Pokud kupujete jízdenky online, je potřeba v přístavu dojít k přepážce lodní společnosti a nechat si vystavit jízdenku. V přístavu půjčůjeme auto a vydáváme se vstříc zážitkům a dobrodružstvím.

Již samotná jízda po ostrově je zážitek, vyhlídek (mirrador) do hlubokého údolí je moc, nestačíme ani zastavovat. Naším prvním cílem je Mirrador Abrante vysoko nad městečkem Agulo. Ze slunce vjíždíme do mraků, z mraků do mlhy a z mlhy do lijáku. Přesto jdeme omrknout okolí a vydáváme se na kratší okruh okolo vyhlídky, nejenom, že se boříme v červeném bahně, ale i se nám obtížně hledá cesta zpět na parkoviště.. Napoprvé nejvíce navštěvované místo neklaplo. Pokračujeme na naši základu, malý domeček, nad městečkem Vallehermoso, s úchvatným výhledem do údolí.

Na druhý den je v plánu výšlap na nejvyšší horu ostrova Alto de Garajonay 1487 m, ale vzhledem k tomu, že mlha je už ve výšce 400 m n.m, výšlap odkládáme na jindy a volíme náhradní variantu. Autem popojíždíme do městečka Agulo a míříme na pláž Playa San Marcos. Počasí se zdá být vlídnější, tak po návratu do Aguly autem opět do kopců k bráně národního parku Parque Nacional de Garajonay, kde můžete navštívit příjemné návštěvnické centrum. Od návštěvnického centra se vydáváme podruhé na vyhlídku Mirrador Abrante skrz vavřínový les, ale výhled opět nula. Podle místní předpovědi by další den měl být slunečný. Necháme se překvapit.

Ráno ještě zataženo, ale mrkneme do kopců a na mlhu to nevypadá, tak se balíme a autem se vydáváme na parkoviště La Laguna Grande, odsud pohodovou cestou na nejvyšší horu ostrova Alto de Garajonay (1482 m). Nejprve skrz vavřínový les, později tropickou krajinou s výhledy až na nejvyšší horu Tenerfie Pico del Teide. Z nejvyššího bodu ostrova máme výhled do všech stran včetně okolních ostrovů La Palma a El Hierro. Vavříny dorůstají až do dvacetimetrové výšky a vytvářejí neprostupný zelený strop. Jsou velmi podobné lesům na Madeiře. Po výšlapu se jdeme zchladit na pláž Play La Calera do městečka La Calera. Projíždíme skrz Valle Gran Rey, který nás posadil na zadek. Ty výhledy. Jsme stále ještě v Evropě?

Trasa výšlapu zde: https://mapy.cz/s/hudokafola.

Další den se přesouváme autem do centra ostrova na Roque de Agando. Původní plán bylo vyjít z vesničky La Laja, ale jízda autem z Vallehermoso by trvala více než hodinu, tak nakonec začínáme trek na parkovišti v Roque de Agando. Výškových 500 m klesání na začátku do vesničky La Laja nebylo ideální, ale cesta krásná, tak i moje kolena to snesla. Zato stoupání po červené od La Laja k El Bailadero byla velká výzva, po úvodní šotolině se cesta začala ztrácet a nebýt mapy.cz, bloudíme ještě dnes. Ale ty výhledy, to ticho a klid v horách, je největší odměnou fyzické námahy. Moje meditace v pohybu. Pak koukám do průvodce a tento úsek značem "černě". Tak už vím. Ale měla jsem s sebou ty nejlepší parťáky. Podporovali jsme se navzájem. Poslední 3 km pohodově podél silnice. V údolí pod mrakem, ale v horách opět slunečno s příjemným větříkem. Z vyhlídky Roque de Agando vidíme Pico del Teide v celé své kráse.Trasa výšlapu: https://mapy.cz/s/murulomadu.

Dnešním cílem je výšlap na stolovou horu Fortaleza, jež sloužila jako rituální místo původních obyvatel Kanárských ostrovů. Parkujeme na vyhlídce Mirador de Igualero, hodně, hodně větrno, příjemnou cestou stoupáme klesáme do vesničky Pavón a odtud po skále lezeme na vrchol Fortalezy, ale námaha stojí za to, opět nádherné výhledy do všech stran. Vítr nepřestává, co jsme před pár dny cítili jako mírný diskomfort, nyní bereme jako součást života na ostrově.

Trasa výšlapu: https://mapy.cz/s/cepuzadako

Na hodinku sjíždíme do městečka Playa de Santiago, které je považována za nejslunnější místo na La Gomeře. Civilizace :-). Příjemné koupání na černé pláži, refresh v podobě zmrzliny a pokračujeme zpátky do kopců. Je zde také letiště, snad nejkratší přistávající dráha. Letiště jenvzdáleno 34 km od hlavního města ostrova proto, aby nenarušovalo národní park Garajonay a vyhnulo se oblačnějšímu a mlhavějšímu podnebí na severu ostrova. Zatímco sopečný terén poskytuje na celém ostrově La Gomera jen málo vhodných míst, toto místo vyžadovalo rozsáhlé náspy na obou koncích vzletové a přistávací dráhy.

Chceme trochu prozkoumat i místní vesničky. Parkujeme ve vesničce Las Hayas a cílem je Chipude.

Obě místa moc milá, na chvilku v civilizaci mezi hrstkou lidí. Dneska nemáme tolik výhledů jak v jiných dnech, pozorujeme poklidný život na ostrově Gomera. Procházíme vesničkou s tradiční keramikou El Cercado. V dopoledních hodinách je možné se zastavit v CENTRO DE INTERPRETACIÓN «LAS LOCERAS» DE EL CERCADO .V El Cercado najdete vyhlášené rukodělné hrnčířské výtvory. Tyto výrobky se dělají z tmavé gomerské hlíny a bez použití hrnířského kruhu. Ruční práce je však vysoce ceněna a ceny jsou za tyto výrobky dosti vysoké.

Trasa výšlapu:https://mapy.cz/s/hakabajoja.

Dnešním výlet nás zavede do Montana de las negrinas. Z Vallehermosy (po kolikáté už) projíždíme vavřínovým lesem a nejvíce větrnou zatáčkou na ostrově na parkoviště Pajarito. Dnešní výšlap byl více než pohodový, asi jsme po předchozích dnech potřebovali trochu voraz. Nejvyšším bodem byla vyhlídka Mirador del Morro de Agando (1250 m) s božskými výhledy do všech stran. Pico del Teide je už několikátý den schovaný v mracích. Zbytku výpravy jsem na dnešek slíbila koupání v bazéncích u moře pod městečkem Hermigua - https://mapy.cz/s/burezameje. No nepodívala jsem se do googlemaps, kde jsme až na místě zjistili, že je místo dočasně uzavřeno. Na pláži se díky obrovským vlnám koupat nedá, tak jsme trošičku zklamaní a přejíždíme k "nám" do bazénu se slanou vodou do Valle Abajo - Park Marítimo De Vallehermoso https://mapy.cz/s/pusuhakoso. Parádní osvěžení na konci dne.

Trasa výšlapu: https://mapy.cz/s/depakakodo

Poslední den na ostrově La Gomera. Jeden z nejznámnějších treků El Cedro, který vede skrz vavřínový les. Vůbec nefouká, tak ideální den pro tento výšlap, který nevede po slunci. Pokroucené stromy podivných tvarů jsou propletené do sebe a obrůstají je lišejníky. Nad lesy se neustále válí závoje mlhy a většinu roku tu drobně mrholí. Všude roste kapradí a tečou potůčky. Jak příjemné osvěžení v parných dnech. Vycházíme z parkoviště El Cedro přes Ermita Nuestra Señora de Lourdes až k hlavní silnici k El Contadero. Zpět částečně stejnou cestou, u kostelíka odbočíme a po modré turistické a napojíme se na silničku, po které jsme do El Cedro přijeli autem.

Trasa výšlapu: https://mapy.cz/s/huzafogabu

Z přístavu San Sebastián La Gomera přejíždíme trajektem do Los Cristianos na Tenerife. Vedro, davy lidí, písečná pláž, bary, finále Mistrovství Evropy ve fotbale Španělsko x Anglie. Hluk z barů až do ranních hodin. Ale našli jsme krásný spot na západ slunce v poklidnější části městečka. Ranní jóga na pláži s koupáním v moři, ideální začátek dlouhého dne před odletem do Prahy.

🇪🇸Bye bye Goméra. Zůstaneš mou součástí. Našla jsem ráj na zemi🇪🇸.